Jak dobrać nowoczesne firany do salonu

Firany stanowią najbardziej popularną ozdobę okien w domach i mieszkaniach. Style aranżacji pomieszczeń wciąż się zmieniają, jednak moda na firany nie przemija. Firany nowoczesne lub klasyczne są bardzo ważnym elementem wyposażenia salonu w domu lub biura w lokalu użytkowym. Trzeba jednak dobrać odpowiednio ich długość, jak również wybrać materiał, z jakiego mają być wyprodukowane. 

Materiał i wzór firany

Na wygląd pomieszczenia wpływa rodzaj materiału, z jakiego uszyta jest firana. Będzie inaczej układać się przy oknie, ponadto może przepuszczać większą lub mniejszą ilość światła. Dzięki temu możliwa jest zmiana stylu i klimatu panującego w salonie. Jest to bardzo ważne w przypadku pomieszczeń o stosunkowo niewielkiej powierzchni, które można ocieplić lub skutecznie powiększyć optycznie.

Firany nowoczesne można kupić zarówno w wersji gładkiej, jak i wyposażonej w różnobarwne wzory. Za ich pomocą można uwydatnić zalety salonu lub odwrotnie, ukryć wady pomieszczenia. Dobrym przykładem jest rozmiar okien, który może być niedostosowany do wielkości wnętrza. Firany nowoczesne otaczające okno mogą sprawić, że ramy okienne będą wydawać się większe lub mniejsze w stosunku do ich prawdziwej wielkości.  

Kolorystyka i długość

Firany mogą doskonale dopełniać wnętrza urządzone w modnym stylu minimalistycznym. Można kupić wersje wykonane z woalu, który sprawi, że wnętrze nabierze większej elegancji. Lekkie firany nowoczesne mogą rozjaśnić wnętrze, co nie znaczy, że muszą być koniecznie białe lub kremowe. Przepuszczanie dużej ilości światła powoduje, że można na nich umieszczać wzory, muszą być jednak spójne z pozostałymi elementami wyposażenia.

Ważna jest też długość firan. Wiele osób preferuje materiał zasłaniający całą przestrzeń pomiędzy sufitem i podłogą. W ten sposób salon może wydawać się wyższy, poza tym pozwala to zasłonić wystające elementy, na przykład, rury instalacji grzewczej. Długie firany mogą jednak nie być możliwe do zawieszenia w pomieszczeniach o małej powierzchni. Konieczność wykorzystania przestrzeni może sprawić, że pod oknem będą znajdować się różne sprzęty. W takiej sytuacji firany nowoczesne mogą sięgać parapetu. Pozwoli do uwydatnić okno bez zmiany stylu pozostałej części pokoju. 

Szeroki wybór w sklepach

Na rynku można znaleźć wiele firan dostosowanych do różnych stylów aranżacji wnętrz. Przy wyborze należy kierować się nie tylko wyglądem, lecz także jakością materiału. Lekkie firany nowoczesne nie powinny ulegać łatwo uszkodzeniom, poza tym powinny być łatwe do utrzymania w czystości. Dzięki temu nie będzie trzeba ich często wymieniać, a czyszczenie nie będzie powodowało uszkodzeń delikatnych wzorów umieszczonych na materiale. Odpowiednio dobrane firany będą służyć wiele lat i mogą być prawdziwą ozdobą domu, przyciągającą uwagę zaproszonych gości.