Firany nowoczesne w aranżacji wnętrza

Firany, stosowane w naszych domach i mieszkaniach, stanowią niezwykle istotny element, wpływający na aranżację wnętrza. Dostosowanie sposobu dekoracji okna do ogólnego wystroju pomieszczenia pozwala nie tylko w istotny sposób podkreślić jego styl, lecz w wielu wypadkach jest również elementem sprawiającym, że pomieszczenie będzie harmonijną całością. Firany nowoczesne mogą być przy tym zarówno uzupełnieniem wnętrz o minimalistycznej aranżacji, jak i wielu pomieszczeń, urządzonych w innych stylach. Z czego wynika uniwersalność tego rozwiązania?

Firany nowoczesne – podstawowe informacje

Prostota i świetna jakość wykonania – to podstawowe elementy, wyróżniające firany nowoczesne na tle innych rozwiązań. Typowa dekoracja okna w tym stylu jest najczęściej pozbawiona ozdób, co sprawia, że świetnie wpasuje się w każde praktycznie wnętrze. Oczywiście idealnym rozwiązaniem jest dopasowanie ozdób okiennych tego rodzaju do nowoczesnej, minimalistycznej aranżacji pomieszczenia, jednak nie ma również przeszkód, by firany nowoczesne stanowiły dekorację okna w pokoju czy kuchni zaprojektowanych w sposób klasyczny.

Najczęstszym kolorem, w którym wytwarza się zdecydowaną większość firan nowoczesnych, jest tradycyjna biel. W ostatnim czasie można jednak zauważyć trendy, zmierzające do poszerzenia palety kolorystycznej tego rozwiązania o barwy takie jak ecru, jasne beże czy delikatne błękity.

Nowoczesne firany – jak dobrać rozwiązanie do konkretnych warunków

Firany nowoczesne mogą być stosowane zarówno w pokojach czy sypialniach, jak i w kuchni. Wybór modeli zależy oczywiście w dużej mierze od czynników, związanych z danym pomieszczeniem.

Przede wszystkim należy brać pod uwagę to, gdzie zawisną dane firany. Nie należy zapominać, że oprócz pełnienia funkcji dekoracyjnej mają one również chronić naszą prywatność przed wzrokiem niepowołanych osób. Firany nowoczesne o dużej przejrzystości nie sprawdzą się więc najlepiej w oknach, w które zajrzeć mogą przypadkowi przechodnie czy sąsiedzi. Znaczenie rozsądniej będzie zastosować tam modele o dużej gęstości lub o prostych, geometrycznych wzorach. Rozwiązanie takie, zapewniające dobrą ochronę przed niepowołanymi osobami, będzie jednocześnie nowoczesne i użyteczne.

W wielu wypadkach znaczenie ma również rodzaj stosowanych zasłon. Warto wiedzieć, że firany nowoczesne do salonu świetnie skomponują się zarówno z nowatorskimi ich wzorami, jak i – w wielu wypadkach – z tymi o klasycznym wzornictwie. Warto jednak z góry zaplanować, jak ma wyglądać optymalne połączenie pomiędzy tymi elementami dekoracji okna.